Blog

Інженери для інженерів: Sombra Tech Communities

Liuba Zhurko
Liuba Zhurko
HR marketing specialist

30.12.2020

Чому і як ми це розпочали?

Наша історія із Tech Community в Sombra розпочалася ще у 2015 році. Як і у будь-якому проєкті, ми мали кілька переглядів та змін.Сьогодні Tech Community Sombra – це технічні зустрічі інженерів за трьома напрямками: Front-end, Back-end, QA, які зазвичай організовують самі ж інженери компанії, і цей формат відрізняється від того, з якого ми розпочинали.

Але повернемося до передісторії.

Однією з вагомих переваг роботи в outsourcing компанії є велика кількість різноманітних проєктів для принципово різних замовників. Наприклад, у Sombra зараз є близько 30 замовників, а у кожного з них – від 1 до 5 проєктів. І навіть якщо 2 проєкти для різних замовників побудовані на одному стеку, наприклад, React/Node чи Angular/Java, в них все одно будуть свої цікаві особливості з точки зору архітектури, дизайну окремих компонентів, CI/CD, інтеграцій з іншими API, процесу розробки і delivery та команди, взаємодії з замовником та нюансів його бізнесу.

Sombra Tech Talk з Jack Crews – CTO Legal Monkeys, USA

“На певному етапі розвитку компанії ми зрозуміли, що бракує площини для внутрішнього обговорення проєктів, щоб це відбувалося не лише за випадковими зустрічами на кухні під час перерви на обід чи каву.  

Так з 2015-го року інженери компанії Sombra почали регулярно збиратись, щоб обговорити цікаві ситуації на проєктах, отримати відповіді на питання та запропонувати альтернативні рішення. Ці зустрічі називалися Sombra Talk і відбувались переважно у форматі мітапів з повноцінними доповідями та Q&A-сесією.

Згодом ми почали запрошувати спеціалістів з інших компаній, щоб вони ділились своїм досвідом.  Такий формат упродовж майже п’яти років допомогав 

інженерам Sombra знайомитись між собою, переймати досвід інших проєктів та ділитись власним”, – розповідає СTO Юра Наконечний.

Що спонукало нас переглянути формат?

Впродовж цих років ми зіткнулись з різноманітними, на перший погляд,  неочевидними проблемами:

 • перша –  нерегулярність зустрічей, тобто впродовж одного місяця таких мітапів могло відбутись 2-3, а за наступні два – жодного. Планування відбувалось так: є охочий розповісти про свій досвід і його тема актуальна – проводимо мітап. З іншого боку, кількість таких спікерів також була обмеженою, а внутрішні теми з часом вичерпувалися. Формат повноцінної доповіді – це час, ресурс;
 • друга проблема, яку ми зрозуміли згодом, полягала в тому, що навіть за умови регулярності мітапів, одноманітний формат зустрічей (наприклад, тільки доповіді, коли спікер впродовж 45 хвилин розкриває свою тему) набридає аудиторії за кілька місяців. Навіть тоді,  коли тема  актуальна, а спікер цікавий, інтерес аудиторії та кількість учасників починає знижуватись. Це демотивує спікера, який доклав чимало зусиль до підготовки доповіді;
 • третя – координація ком’юніті зосереджувалася на одній людині, яка і займалась плануванням майбутніх зустрічей, вибором спікерів та тем їхніх доповідей. Це створювало велике навантаження на організатора та на інженерів, що готували доповіді. Незважаючи на те, що вони викладались на повну, зустрічі іноді доводилося скасовувати або відтерміновувати через непередбачувані обставини. 

Тому з кінця 2019-го року ми почали шукати нові підходи до організації  техмітапів. 

“Ми зібрали зацікавлених інженерів та узгодили альтернативні формати зустрічей: code battles, live coding-сесії та короткі вільні дискусії на технічні теми як альтернативи тривалим доповідям“, – згадує Юра Наконечний.

Це стало поштовхом для перегляду формату і часу проведення зустрічей, рівня залученості інженерів до діяльності ком’юніті, комунікації подій. До створення нової концепції залучили інженерів, event-менеджера та hr-маркетолога компанії.

У результаті перезавантаження відбулись такі зміни:

 • Відмова від назви зустрічей Sombra Tech Talk та перехід на концепт   “ми – Tech Community”, адже така назва передбачає міцнішу взаємодію між учасниками.
 • Перехід з вечірнього на ранковий формат –  “Java Breakfast”, “JS Breakfast” відбуваються в час, поки учасники ще мають заряд енергії, активно беруть участь в обговоренні за сніданками з кавою та смаколиками. 

“Також ми поспілкувались з організаторами схожих мітапів в інших компаніях та зрозуміли, що і в них виникали подібні проблеми. Одним із цікавих рішень, які ми перейняли в інших організаторів, стало формування групи з 3-4-х ключових інженерів, які зацікавлені у розвитку технічного ком’юніті по напрямку. Існування такої групи дозволяє нам стабільно планувати та проводити зустрічі, навіть тоді, коли хтось із цих ключових інженерів завантажений на проєкті, захворів, має відпустку або інші особисті обставини. Також це дозволило активніше визначати ідеї та теми для наступних подій та обговорювати деталі організації таких зустрічей”, – зазначає Юра Наконечний.

 • Згодом сформували організаційне ядро. Тепер події координує не одна людина, а кожен напрямок має своїх 2-3 активних організаторів.
 • Чергуємо різні формати зустрічей та змінили підхід до вибору теми. Її пропонують інженери (організаційне ядро), які роблять опитування в чаті ком’юніті про цікаві теми, досліджують самостійно, що зараз в технічному світі новинок активно обговорюється.

Сформувалися такі типи подій:

 1. зустрічі-обговорення – зазвичай є кілька осіб, які розкривають одну тему та залучають до дискусії інших учасників, все відбувається у форматі активного спілкування;
 2. мітапи з лектором – якщо тема потребує більш глибокого висвітлення. Запрошуємо як внутрішніх, так і зовнішніх спікерів;
 3. coding challenges;
 4. спільне відвідування конференцій та їх обговорення згодом. 
 • Плануємо події на найближчі місяці і стараємося, щоб жоден напрямок не просідав і було, наскільки це можливо,чергування форматів.
 • Проводимо щотижневі зустрічі з організаційним ядром кожного напрямку, щоб обговорити поточний стан справ.

Михайло Войтович, Java engineer

Я бачив розвиток Tech Community на різних етапах, напевно, від самого початку. Як на мене, основний формат залишився наближеним до того, що було завжди: людина (спікер) ділиться своїми знаннями і досвідом, розкриває тему, яка є йому відомою і/або яку він використав на проєкті :). Проте з часом відбулось розширення основного формату – сьогодні обговорюємо технічні зустрічі/конференції, ділимось власним досвідом і розглядаємо окремі проєкти та їхні архітектурні рішення і т.д. Змінився і формат, наприклад, сьогодні ми обговорюємо бекендні топіки за сніданком з кавою”, – ділиться Михайло Войтович, Java engineer.

Юра Наконечний, Chief Technical officer

“Зараз проводимо 2-3 зустрічі щомісяця, на яких порушуємо цікаві технічні теми та обговорюємо їх – це найголовніше. Надалі плануємо долучати більше інженерів та збільшувати кількість учасників, створювати нові формати та підбирати ще цікавіші теми. Те, що варто покращити, – це залучення більшої кількості  інженерів, які будуть охочими поділитись власними знаннями на зустрічах, та допомога їм з такими виступами. Також плануємо перетворювати цікаві теми інженерів на доповіді та виступати з ними на конференціях.

Також маємо намір залучати спікерів ззовні, адже цікаво поспілкуватись з інженерами з великих продуктових компаній, як от Google, Facebook чи Amazon, та послухати про їхній досвід роботи”, – Юра Наконечний.

“Ми завжди розглядаємо тільки цікаві для нас теми, тому кожна подія проходить з користю. Мегакруто, якщо розгортається повноцінна дискусія і кожен ділиться думками та досвідом. Саме це спонукає кожного разу брати участь.

Яка моя роль? – Така ж, як і в усіх інших учасників, – поділитись знаннями 🙂 Проте, окрім цього, Вова, Святослав і я беремо на себе відповідальність за вибір актуальних тем для кожної зустрічі.

Наталя Макарчук, JS engineer

Найбільше сподівання, що у Sombra це ніколи не закінчиться  і завжди буде цікавим та корисним проведенням часу”, – Наталя Макарчук (JS напрямок) 

“Те, що особисто мене мотивує допомагати розвивати ком’юніті, – це прагнення вдосконалюватись у цікавих і перспективних сферах шляхом теоретичного і практичного освоєння інформації і ділитись отриманими знаннями з людьми, яким це цікаво”, – Михайло Войтович, Java engineer.

Як карантин змінив нашу Tech Community?

Цікаво, що в січні/лютому 2020-го  ми орієнтувались виключно на живі зустрічі, а в березні через карантинні обмеження довелось перелаштуватись на онлайн формат. Упродовж перших зустрічей ми хвилювались, чи буде високою відвідуваність та чи активно залучатимуться учасники. Виявилось, що такі мітапи під час кризи зіграли роль дуже потужного інтегруючого інструменту, тому учасників було досить багато і комунікація була досить інтенсивною, оскільки інженери, хоч і онлайн, але мали змогу зустрітись з колегами з інших проєктів.

З початку 2020-го року ми вже провели близько 30 таких зустрічей. 

Дані станом на жовтень 2020

За весь цей час тематики зустрічей були дуже різноманітними: обговорення цікавих доповідей з JavaDay 2020, розробка Telegram-ботів на Java, deep-dive по великому e-commerce проекту, обговорення Microservice патернів, обговорення нюансів роботи із GraphQL, особливості роботи із ckEditor’ом на фронтенді, Online Algorithm coding challenge між нашими інженерами, нюанси переходу Java інженерів на Node.js стек, кар’єрний шлях QA інженерів, розбір blockchain технології з кейсами, де вона потрібна, а де ні.

Також ми запрошували досвідчених інженерів з інших компаній, які розповідали нам про Error handling в Node.js, покращення тестових процесів та багато іншого.

“Такі зустрічі відвідують в середньому 20-30 інженерів, а це приблизно 30-40% інженерів залежно від напрямку. 

До речі, дуже часто інженери беруть участь у зустрічах інших ком’юніті, щоб послухати доповідачів та поділитись власними думками, наприклад, Java інженери відвідують JS – та QA-зустрічі і навпаки”, – Юра Наконечний.

Java Day 2019 Lviv

 

У нас вже є більше десятка людей, які вболівають за Tech Community Sombra та докладають зусиль, щоб  вона розвивалася. Це чудовий результат.

Чи працює вже все ідеально і ми досягли бажаного результату? – Ні.

Ми на шляху до цього, і цей шлях точно може змінюватися з часом, новими викликами, проєктами, змінами розміру компанії.

Leave a Reply

Your email address will not be published.