Blog

Як студенту отримати першу роботу в ІТ-компанії

Liuba Zhurko
Liuba Zhurko
HR marketing specialist

05.07.2021

Співавторка: Вікторія Попович

Починати кар’єрний шлях і знайти першу роботу буває важко. Особливо, коли ви ще вчитеся в університеті, не маєте досвіду і відчуєте брак знань. Сьогодні ми розкажемо як самостійно прокачати себе так, щоб відповідати вимогам до омріяної посади.

Що писати в резюме? Де здобути перший практичний досвід? До чого готуватися на співбесіді, а чого не варто робити, якщо хочете отримати пропозицію?

Про це все ми попросили розповісти працівників, які нещодавно пройшли той же шлях. Зараз вони продовжують навчання в університеті та паралельно працюють в  Sombra.

А наша рекрутерка розказала про резюме, на яке хочеться відповісти та про те, як новачку справити гарне враження на співбесіді.

Андрій Микитин (Junior Software Engineer)

Навчається на 3 курсі ЛП, КНІ на спеціальності «Комп’ютерні науки». Почав шукати роботу на першому курсі. Першу роботу отримав завдяки самостійному навчанню без спеціалізованих курсів при компаніях. Вчився 2-3 місяці, але також вже мав C, Java базу з університету. 

“Після другого курсу подавався на курси у великі компанії, але не пройшов. Тому вирішив вчитися самостійно. Допомагали google, youtube та офіційні документи.”

Андрій розмістив своє резюме на work.ua, звідти отримав запрошення на кілька співбесід.

Як готувався до співбесіди?

“До співбесіди з рекрутером не готувався. А от на технічній співбесіді були неочікувані запитання по фреймворку. З техлідом проєкту було важко поговорити про, як все працює, бо я навчався самостійно і міг опустити важливі моменти. Але найважчою була співбесіда з продуктовнером. Я хвилювався чи правильно зрозумів запитання і по кілька разів перепитував.”

Що порадиш студентам, які шукають роботу?

“Я починав з перегляду вакансії на work.ua та career pages компаній, щоб зрозуміти, які вимоги до джунів і що я повинен знати. На основі кількох таких вакансій склав план і по черзі почав вчити. Паралельно робив пет-проєкти, щоб закріпити вивчене.”

Василь Петращук (Junior Software Engineer)

Навчається на 4 курсі в ЛНУ ім.Франка, спеціальність “Прикладна Математика”

“Java я почав вивчати ще з 10 класу. На третьому курсі університету вирішив спробувати свої сили і пішов на співбесіду на 3-місячні безплатні курси в SoftServe IT Academy.”

Як готувався до співбесіди?

“У два етапи. Спершу читав найбільш популярну технічну літературу по своєму стеку технологій. Потім гуглив поширені питання на співбесідах, намагався на них відповідати сам, завів невеличкий конспект у форматі питання-відповідь.”

Як поєднуєш навчання та роботу?

“Викладачі дуже лояльні до студентів, які працюють. Тому завжди є можливість щось здати пізніше, щось здати швидше. Поєднувати навчання з роботою досить важко. Але проблем не буде, якщо скласти чіткий графік.”

Що порадиш студентам, які шукають роботу?

“Класно самостійно робити пет-проєкт і паралельно вивчати мову програмування та її фреймворки. Після кожного пройденого розділу додаєш нові фічі в свій проєкт, а в кінці отримуєш класний практичний досвід у вирішенні різного роду проблем.”

Юля Коваленко (Junior Software Engineer)

навчається у Львівській політехніці на спеціальності «Комп’ютерна інженерія». Роботу почала шукати наприкінці 2 курсу.

“За період 1-3 курсу я встигла декілька разів змінити стек, спробувала пройти на різні курси, розчарувалась в собі, відновила мотивацію, пройшла багато співбесід і зрозуміла, що саме мені до душі.”

Юля подавалась на безплатні курси, але коли не пройшла, вчилася самотужки. Тоді почала ходити на співбесіди, щоб зрозуміти свій рівень знань. Зазвичай підготовці до них не приділяла багато часу. Аж до останньої, яка стала успішною.

Як готувалася до співбесіди?

«Перечитувала інформацію про мову програмування та алгоритми. Читала про базові питання на співбесіді для джуна. Часто на своїх співбесідах отримувала питання по стандартних алгоритмах і успішно з ними справлялась завдяки отриманій базі в університеті. На останній співбесіді сталось те, чого я боялась, як початківець: технічне завдання і написання коду під час співбесіди.»

Як поєднуєш навчання та роботу?

«Було легко до моменту написання диплому. Викладачі ставились з розумінням, бо я вже працюю за спеціальністю. Також мені пощастило, що почала роботу під час дистанційного навчання. Було легко відвідувати онлайн пари, паралельно брати участь у мітингах та писати код. Зараз пишу дипломну роботу і це тяжко поєднувати. Але завжди є варіант взяти відпустку :)»

Що порадиш студентам, які шукають роботу?

«Не порівнювати себе з іншими, які отримали офер в 17. У нас всіх різний бекграунд і різні здібності. Радила б вчитися в комфортному ритмі, давати собі час на відпочинок. Не боятись пробувати себе в різних технологіях і мовах програмування, бо від цього залежить задоволення від роботи. Для тих хто хоче вивчити чи підняти рівень в Node.js рекомендую лекції Тімура Шемсединова.Також раджу не боятись ходити на співбесіди і чути відмову. Це корисно, щоб отримати приблизну оцінку ваших знань і побороти “страх сцени”» 

Тож ви повчилися самостійно, зробили перший практичний проєкт і хочете працювати в IT-компанії. Треба відгукнутися на вакансію.

Що писати в резюме, щоб тебе запросили на співбесіду? 

Про це ми запитали в рекрутерки Sombra Наталі Роман. От що вона відповіла:

 • Резюме має бути акуратне, в ньому виправили помилки перед відправленням 🙂
 • В резюме вказати інформацію про те, з чим вже працювали, а не просто джава інженер і хобі.
 • Крім курсів, вказати самостійні кроки для вивчення матеріалу.
 • Розповісти про власні проєкти та дати посилання на них на Github (може бути маленький, але вже здобутий практичний досвід).
 • Чесно писати за рівень англійської. Рекрутер все одно перевірить 🙂 Якщо рівень нижчий, то піти на курси та повідомити про це рекрутера.
 • Додати в резюме контакти для зв’язку, а не лише пошту.
 • Слідкувати, щоб назва бажаної позиції в резюме відповідала назві вакансії, на яку подаєтеся, щоб рекрутер одразу бачив відповідність (Краще не подаватися на девопса або рекрутера з тайтлом «фронт-енд розробник»).

Вітаємо. У вас класне резюме. Але.

До чого готуватися на співбесіді?

 • Питатимуть про все, щоб зрозуміти рівень знань (не лише технології, але також по фреймворках/бібліотеках, вмінню працювати з гітом тощо).
 • Можлива практична задачка під час співбесіди, щоб побачити, як людина мислить.
 • На співбесіді з замовниками питатимуть про вміння самостійно розв’язувати проблеми, проактивність тощо.
 • На HR співбесіді будуть запитання про поведінку, щоб зрозуміти чи компанія та кандидат спрацюється.
 • Декілька технічних запитань можуть бути англійською.

Круто! Всі попередні етапи ви пройшли успішно. Вас запросили на HR співбесіду.

Чого краще не робити, якщо хочете отримати роботу?

 1. Спізнюватися. Впевніться що ви домовились на зручний для вас час і що зможете прийти вчасно.
 2. Не готуватися. Обдумайте відповіді на питання «Чому вирішили обрати саме цей напрямок чи цю технологію?» Перегляньте сайт компанії і опис вакансії, на яку подаєтесь. Відзначте ті моменти, які вас зацікавили чи сподобались.
 3. Відповідати коротко. Краще давати розгорнуті відповіді. Розповідати про ресурси, з яких брали знання по обраній технології (школи, курси, ютуб, книги і т.д.) і як/де застосовували ці знання на практиці.
 4. Бути пасивним. Якщо є питання, які не обговорили з рекрутером, то не бійтесь уточнити. Наприклад, формат роботи, можливості розвитку, робочу техніку, наявність ментора/команди і коли чекати на зворотного зв’язку.

Більше про вміння презентувати себе під час інтерв’ю та проактивність читайте тут  

Багато працівників приходять в Sombra за рекомендацією друзів. Часто студенти дізнаються про вакансії саме від людей зі свого оточення, що вже працюють в IT-компаніях. А для тих, хто не знає з чого розпочати кар’єру в IT, ми створили телеграм-канал. В ньому ділимося порадами рекрутерів, організовуємо технічні події, дайджести вивчення англійської та публікуємо актуальні вакансії в Sombra. Долучайтесь, щоб не пропусти важливе. Він тут https://cutt.ly/DbTUip3 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *